Informacje dla narzeczonych:
Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni zgłaszają się do Kancelarii Parafialnej /narzeczonej lub narzeczonego/ około 3 miesiące przed planowanym ślubem przynosząc następujące dokumenty i zaświadczenia:
- Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające, że między narzeczonymi nie zachodzą przeszkody prawne do zawarcia kontraktu cywilnego (uwaga, zaświadczenie jest ważne sześć miesięcy).
- Dowody osobiste.
- Świadectwo chrztu (metryka). Świadectwo chrztu znajduje się w parafii, w której narzeczony/a został/a ochrzczony/a (ważne 6 miesięcy).
- Świadectwo bierzmowania (zazwyczaj jest wpisane na świadectwie chrztu, ale jeśli nie ma tam adnotacji, to trzeba je uzyskać w parafii, której narzeczony/a przyjął/a ten sakrament).
- Świadectwo ukończenia katechizacji w zakresie szkoły gimnazialnej i pogimnazijalnej (jeśli narzeczeni kończyli katechezę ponadpodstawową po roku 1998, to koniecznie powinni wykazać się indeksem katechetycznym).
- Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskigo.
Po spisaniu protokołu, narzeczeni otrzymują:
- Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi (jeśli jedna ze stron jest z innej parafii), którą należy dostarczyć do swojej parafii, a następnie, po okresie wygłoszenia (ok. 10 dni) należy ją pobrać od swojego duszpaterza i przywieźć z powrotem do kancelarii, celem dołączenia do dokumentów przedślubnych.
- Kartki do spowiedzi (nie należy jej podpisywać, a przystępując do spowiedzi, należy przedstawić się księdzu mówiąc: To moja pierwsza /druga/ spowiedź przedślubna, wyznać grzechy i po spowiedzi podać księdzu dyskretnie kartkę).
- Po spisaniu protokołu przedślubnego, a przed zawarciem małżeństwa, narzeczeni powinni uczestniczyć w naukach przedślubnych w Poradni Życia Rodzinnego (o ile jeszcze nie uczestniczyli).
Informacje dodatkowe:
- Sakrament Małżeństwa mogą przyjąć osoby ochrzczone,
- Pełnoletnie, czyli narzeczony i narzeczona lat 18,
- Wolne od przeszkód małżeńskich.